Blog

Yerden Isıtma Sistemi

 Yerden Isıtma Sistemi, elektrikli yerden ısıtma sulu yerden ısıtma olarak 2 ayrılıyor elimizden geldiğince konuyu sizinle paylaşmak istedik umarım bilgi sahibi oluruz.
Yerden Isıtma Sistemi

Elektrikli yerden ısıtma sisteminde, döşemenizin altına bir dizi elektrik kablosu veya ısıtma matı döşenir. Bu kılavuz, nasıl çalıştığından kurulum sırasında neler olduğuna kadar her şeyi açıklamaktadır.

Elektrikli yerden ısıtma sistemi kurmak, banyo gibi yerlerde çıplak ayakla yürüdüğünüz zeminleri ısıtmanın iyi bir yolu olabilir, hatta radyatörlere bir alternatif olabilir. Ancak yerden ısıtma, özellikle mevcut odalarda rahatsız edici olabilir. Kesintiyi minimumda tutmanın bir yolu, bunu diğer yenilemelerle aynı anda yapmaktır.

Elektrikli Yerden Isıtma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Elektrikli yerden ısıtma, ısının aşağı değil yukarı doğru hareket etmesini sağlamak için genellikle bir zemin yalıtım katmanının üzerine yerleştirilir. Bu, yüzeyin tamamen düz olmasını sağlamak için önce bir şap tabakası (kum ve çimentodan yapılmış) veya asılı ahşap (kirişler üzerindeki döşeme tahtaları) üzerine serilir.https://sayartesisat.com/

Isıtma kabloları daha sonra şebeke kaynağınıza bağlanır. Sistem ayrıca sıcaklığı düzenlemeye yardımcı olacak bir sensör içerecektir. Daha sonra sıcaklığı kontrol etmek için bir termostat kullanabilir ve sistemi açıp kapatacak şekilde önceden ayarlayabilirsiniz.

Yerden ısıtma şiltelerini ve tellerini B&Q ve Wickes gibi DIY mağazalarından ve uzman satıcılardan satın alabilirsiniz.

Elektrikli yerden ısıtma sistemleri, metrekare başına yaklaşık 100W ila 200W arasında vat miktarına göre değişir. Seçtiğiniz sistem ve watt miktarı şunlara bağlı olacaktır:

  • Odanın büyüklüğü ve şekli
  • Odanın ne kadar iyi yalıtılmış olduğu
  • Altındaki döşeme nasıl
  • Üstte sahip olacağınız döşeme türü.

Elektrikli Yerden Isıtma Hangi Sıcaklıkta Çalışır?

Elektrik sistemleri, onları ne kadar ısıttığınıza bağlı olarak ortalama olarak yaklaşık 25-31°C’de çalışır.

Bu, kısmen, üzerinde olmasını istediğiniz döşeme tipine (halı veya laminat gibi) ve altındaki zeminin nasıl olduğuna bağlı olacaktır. Yerden ısıtma sistemleri, sıcaklığı kontrol etmenize yardımcı olmak için tipik olarak bir termostatla birlikte gelir.

Sulu yerden ısıtma sistemleri nasıl çalışır?

Su bazlı yerden ısıtma sisteminde, bir dizi boru, alanı ısıtmak için zeminin altında sıcak suyu sirküle eder.

Bu borular tipik olarak kombinize bağlıdır, ancak bunları güneş enerjili su ısıtma sistemine veya hava kaynaklı veya toprak kaynaklı ısı pompasına da bağlayabilirsiniz. Yerden ısıtma borularını ısı kaynağına bağlamak için manifold denen bir şeye ihtiyacınız var.

Yerden Isıtma Sistemi

Yerden Isıtma Manifoldu Nedir Ve Buna İhtiyacım Var Mı?

Yerden ısıtma sisteminizin merkezinde, yerden su borularını ısı kaynağınıza bağlayan ve birlikte çalışmalarını sağlayan bir manifold bulunur. Bir yerden ısıtma manifoldu, ısıtılmış suyun kazandan (veya başka bir ısıtma kaynağından) yerden devreler boyunca dolaşmasına izin veren iki sıra musluktan oluşur. Yukarıdaki görüntü, bir manifoldun neye benzediğinin bir örneğini göstermektedir.

Sistem ne kadar büyük olursa, o kadar fazla boruya sahip olacak ve manifold o kadar karmaşık olacaktır. Sıcaklığı düzenleyebilmeniz için sistem ayrıca bir termostata (veya birden fazla oda veya bölgede yerden ısıtma sisteminiz varsa termostatlara) takılacaktır.

Su yerden ısıtmanın hangi sıcaklıkta olması gerekir?

Enerji üretimi ticaret derneği BEAMA’ya göre yerden su ısıtma sistemi tipik olarak radyatörlerden daha düşük bir su sıcaklığında çalışır – radyatörler için 55-65°C ile karşılaştırıldığında 35°C kadar düşük. Yerden ısıtma için gereken tam su sıcaklığı, onu kaplamak için kullanılan döşeme tarafından kısmen belirlenecektir. Isının zeminden geçmesi ne kadar zorsa, altından akan suyun o kadar sıcak olması gerekir.

Sistem şapa (sistemi yerinde tutmak ve yüzeyi düzleştirmek için kullanılan, genellikle çimento ve kumdan yapılan bir malzeme) monte edilirse, su sıcaklığının daha yüksek olması gerekebilir. Ancak bu yine zemin tipine ve şapın kalınlığına bağlı olacaktır.

Sulu yerden ısıtma sistemlerinin çoğu, ısıtıldığı alanı rahat tutmak için su sıcaklığını istenen ayara ayarlayabilen bir karışım vanası ile kurulacaktır. Ayrıca, kombiyi evin geri kalanı için istediğiniz sıcaklıkta tutabileceğiniz anlamına gelir.

Yukarıdaki açıklamaları okudunuz ve daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz. Sayar tesisat iletişim bilgilerinden ulaşabilir konu ile alakalı çagrı merkezimiz yardımcı olcaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir