Blog

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? Еvіmіzdе vеуа іş уеrіmіzdе lаvаbо tıkаnıklığı ѕоrunu уаşаdığımızdа аklа іlk gеlеn şеу, bіr роmра vеуа lаvаbо аçıсı kullаnmаktır.

Ürünlеr tоz, раrtіkül, ѕıvı vе јеl çеşіtlеrіуlе hеmеn hеr mаrkеttе kоlауса bulunmаktаdır. Віz burаdа ѕıvı lаvаbо аçıсı kullаnаrаk tıkаnmış bіr lаvаbо nаѕıl аçılır bunu аnlаtасаğız. Ѕıvı lаvаbо аçıсılаr gеnеldе lіtrеlіk рlаѕtіk şіşеlеrdе bulunur. Nоrmаl bіr lаvаbо tıkаnıklığındа gеnеldе şіşеnіn уаrıѕını bіr dеfа kullаnmаk уеtеrlі оlmаktаdır.Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? Ülkemizde son yıllarda nüfus artışı yaşandığından dolayı konut sayısı artış gösterdi aynı zamanda boru tıkanıklığı sorunları da artış gösterdiği için bu durumla ilk kez karşılaşan bireyler Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? merak etmektedir.

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?
Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?  Bileşik formülü NaOH olarak ifade edilmektedir. Sodyum,oksijen ve hidrojen atomunun birleşimi ile oluşmaktadır. Halk arasında bilinen adı kostik soda veya kostiktir. Bilimsel adı Sodyum Hidroksittir (NaOH). Kimyasal yapı temeli ise bazdır. Lavabo açıcı aist mi yoksa baz mı merak ediyorsanız cevap; baz diyebiliriz.
Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?
Lavabolarda oluşan basit tıkanıklıkları açmak için üretilen kimyasallardır. Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? Bu kimyasal ürünler suda kolayca çözünerek, yumuşak ve kaygan bir çözelti haline gelerek tıkanıklığa neden olan atıkları parçalama ve eritme yöntemiyle suyun içerisinde kaybolmasını sağlarlar.
Lavabo açıcıların yetersiz kaldığı durumlarda kostik ve sud kostik olarak bilinen güçlü asit bazlı kimyasal dezenfektanlar bulunmaktadır.
Marketlerde oldukça uygun fiyatlara satılan kostik ürünler, hem evlerde hem de iş yerlerinde kullanılabilir ancak kostik kullanımında son derece dikkatli olmak gerekiyor eğer vücudunuza sıçrarsa kalıcı yanıklar oluşturabilir.

Lavabo Açıcı Türleri

Toz, sıvı – jel, kapsül ve asit – baz olmak üzere birçok farklı türde lavabo açıcı ürünler üretilmiştir.
 • Toz ve kapsül lavabo açıcı ürünlerin içindeki kimyasallar aynıdır. Bu ürünler etkisine göre kostik gibidirler. Suda çözünürler, kaygan ve yumuşak bir etken uygulayarak lavabodaki tıkanıklığı açarlar. Kullanım amacına göre toz ya da kapsül şeklinde satılmaktadır.
 • Sıvı veya jel lavabo açıcılar ise daha çok yemek artıkları nedeniyle oluşan tıkanıkları açmak için kullanılmaktadır. Ürünün kimyasal bileşiğinde yağ çözücü etki bulunmaktadır.
 • Asit – baz lavabo açıcılar ise kostik şeklinde üretimi yapılmaktadır. Kostikteki gibi baz suyla tepkimeye girdiğinde yüksek ısıya ulaşarak tıkanıklığın açılmasını sağlar.

 

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

 

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?

Lavabo açıcıyı kullanmadan önce almanız gereken önemli güvenlik tedbirleri vardır bunlar;
 • 1 çift kimyasal koruyucu eldiven (ince olmamasına özen gösterin, kalın eldiven tercih edin),
 • 1 adet koruyucu maske,
Yukarıda yazmış olduğumuz ekipmanları temin ettiyseniz şimdi sıra lavabo açıcıyı kimyasalını kullanarak lavabo tıkanıklığı açma çalışmalarına başlamanın tam da sırası gelmiştir.

Toz Lavabo Açıcı Kullanımı

 • Ortalama 1 litreye yakın sıcak suyu kaynatın ve hazırda dursun.
 • Kimyasal koruyucu eldiven ve koruyucu maskeyi takın.
 • Lavabo giderini tamamen kapatacak şekilde tozu dökün,
Sıcak su ile lavabo açıcı köpürmeye başladığında buharın zararından etkilenmemek için uzaklaşın.
 • Yaklaşık 2 dakika bekledikten sonra bol su dökerek lavaboyu temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Sıvı Jel Kullanımı

 • Sıvı lavabo açıcıyı lavaboya dökün.
 • Lavabo içerisinde su dolu olsa bile jel açıcı yoğun kıvama sahip olduğu için dibe çökecektir.
 • Lavabo açıcı jelin çöküp etkisini gösterdikten sonra bol su dökerek lavaboyu temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Kostik Kullanımı

 • Sağlam bir kap bularak önce kostiği, daha sonrasında ise kabın içine biraz su dökün.
 • Kostik su ile tepkimeye girdiğinde zararlı buharı açığa çıkaracaktır.
 • Kostikten çıkan buhar zararlıdır bu nedenle solumamaya dikkat edin.
 • Kostik ve su karışımını dikkatli bir şekilde üstünüze sıçratmadan lavaboya dökün.
 • Ortalama 7 dakika bekledikten sonra bol su dökerek lavaboyu temizleyin ve kullanıma hazırdır.

Lavabo Açıcıların Kullanılmaması Gereken Durumlar

– Her lavabo açıcı ürün farklı etki oluşturabilir bu nedenle kullanım talimatlarını okumadan kullanmayın.
– Metal, aluminyum ve çinko borularda tahribata neden olur bu yüzden bu alanlarda lavabo açıcı kullanmayın.
– Tuğla ve harç gibi inşaat atıkları nedeniyle tıkanan boruları açmak için lavabo açıcı kullanmayınız.
– Farklı türdeki lavabo açma kimyasallarını karıştırarak kullanmayın çok zararlıdır.

Lavabo Açıcı Boruya Zarar Verir Mi?

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? Günümüzde yeni nesil üretilen borulara döküldüğünde 3-4 kullanımda çok fazla zarar vermezler. Eski binalarda ise demir tesisatlar bulunduğu için lavabo açıcılar demir tesisatla etkileşime girdiğinde borunun delinmesine neden olabilir bu yüzden eski binalarda çok fazla lavabo açıcı kimyasal kullanmanızı önermiyoruz.

En İyi Lavabo Açıcı Hangisidir?

Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır? kullanımında markanın pek önemi yoktur sonuçta bütün lavabo açıcı kimyasalların içerisinde bulunan maddeler hemen hemen aynıdır. Genellikle Mr. Muscle lavabo açıcı kimyasalı reklamları karşımıza sık sık çıksa da, nalburlardan veya kilo halinde satılan lavabo açıcılar ile arasında fark bulunmamaktadır.
Pahalı lavabo açıcı en iyisidir diye düşünmek yanlıştır. Kilo halinde satılan kostikler fiyatı uygun olması sebebiyle sıklıkla tercih edilen ürünler de lavabo tıkanıklıklarını kesin bir şekilde açmaktadır.
Lavabo Açıcı Nasıl Kullanılır?
Bunların Hepsini denediniz ve hala sonuç alamadınız mı? üzülmeyin sayar tesisat uzman kadrosu ile kırmadan dökmeden özel robot cihazlar ile lavabo tıkanıklığınızı açıyoruz hiç vakit kaybetmeden bize ulaşıp randevu talep edebilirsiniz.https://sayartesisat.com/
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir