Blog

Gaz Kazanı Nasıl Çalışır?

Gaz Kazanı Nasıl Çalışır? Gaz kazanları, merkezi ısıtma sistemlerinin ortak bir bileşenidir ve birçok evde bunları kullanır. Ancak tüketiciler için biraz gizemli olabilirler.

Aslında nispeten basit cihazlardır. Nasıl çalıştıklarını anlamak, onarım veya değiştirme zamanının geldiğini anlamanıza da yardımcı olabilir.

Hemen konuya girelim ve kombinizin nasıl çalıştığını görelim. İster meraklı bir ev sahibi olun, ister teknoloji meraklısı olun, ihtiyacınız olan her zaman daha fazla bilgi vardır.

Gaz Kazanı Nasıl Çalışır?

Gaz Kazanınız Nasıl Çalışır?

Gaz Kazanı Nasıl Çalışır? Gaz kazanları nispeten basit cihazlardır.

Tüm mekanizmaya güç sağlayan ısıtma kaynağı doğalgazdır. Kazanın rezervuar tankını ısıtan bir pilot ışık tarafından ateşlenir.

Termostat bunu söylediğinde veya manuel olarak açtığınızda, hazneye gaz girmesine izin verilir ve ateşlenir. Mekanizma genellikle bir alev jeti etkisi yaratmak için birçok delikle doldurulmuş daha küçük bir gaz borusu parçasıdır.

Alevlerden gelen ısı, ısı eşanjörüne çarpar. Isı eşanjörünüz, yüksek ısı iletkenliğine sahip bir metalden yapılmış birçok küçük kanatçıktan oluşur. Bunlar suyla dolu bir boruyu çevreliyor.

Gaz Kazanı Nasıl Çalışır?

Gaz Kazanı Nasıl Çalışır? Boru, merkezi ısıtma sisteminizin bir parçasıdır ve evinizin her yerinde uzanır. Bu borular, ısı enerjisinin yine radyatörün kanatçıklarına ve gövdesine aktarıldığı evin etrafına yerleştirilmiş radyatörlerin içinden geçer.

Oradan ısı… iyi, yayar. Bu, bodrumunuzdaki kazanın tüm evi basit bir termal değişimle ısıtmasını sağlar.

İşlemi kolaylaştırmak için boru hattına bir elektrikli pompa yerleştirilmiştir. Su tekrar kazana geri döndüğünde, evde taşıdığı ısının çoğunu kaybetmiş olur ve kazan onu yeniden ısıtır.

Tamamen yanan doğal gazın enerjisinin tüm evinize taşınmasına dayanan çok basit bir işlemdir.

Radyatörlerin su ve metali, basitçe ısı alışverişi ortamlarıdır.

Karbon monoksit içerebilen yanma işleminin sonuçları , aslında sistemin diğer tek parçası olan baca yoluyla havalandırılır.

Radyatörler ne olacak?

Radyatörler aslında hareketli parçaları olmayan basit cihazlardır.

Çalışma biçimleri basit termal transferdir. Isıtılan su, radyatörün gövdesinde bulunan bir bakır boru bobininden geçer.

Radyatör boruları, ısının daha uzun süre iletilmesi için tekrar tekrar bükülür.

Kazan sisteminizi anlamanın anahtarı olan radyatörlerle ilgili büyük bir şey var: radyatörler ikilidir. Ya açık ya da kapalıdırlar.

Daha eski sistemlerde, bu, sistem baştan iyi düşünülmemişse, bir evin tamamında oldukça büyük bir ısı farkına sahip olabileceğiniz anlamına gelir. Gaz Kazanı Nasıl Çalışır?

Günümüzde radyatör çevresindeki hava sıcaklığını hissedecek termostatik bir radyatör vanası kullanabilirsiniz . Bu bileşen, odanın aşırı ısınmasını önlemek için suyun ayrı bir radyatörün etrafına yönlendirilmesine neden olabilir.

Çoğu evde yalnızca bir merkezi termostat olduğundan, bu şekilde biraz enerji tasarrufu yapabilir ve zaten sıcak olan bir odanın aşırı ısınmasını önleyebilirsiniz.

TRV’leri evinize yerleştirmeyi tercih ederseniz, bunları birincil termostatınızın bulunduğu oda dışındaki odalara kurduğunuzdan emin olun. Bunu yapmazsanız, doğrudan karşı çıkacakları için aptalca bir geri bildirim döngüsü yaratırsınız.

Ve Termostat?

Termostatınız, yerleştirildiği odadaki hava sıcaklığını ölçmek için tasarlanmıştır. Sıcaklık ayarladığınız değerin altına düşerse, kaloriferiniz hemen devreye girer.

Sıcaklık birkaç derece aşıldığında, sistem otomatik olarak tekrar kapanacaktır.

Termostatınızın genellikle yalnızca yerleştirildiği odadaki sıcaklığı okuduğunu unutmayın.

Fırınların ve Gaz Kazanlarının Karşılaştırılması

Ocak ve gaz kazanları konut ısıtmasında en çok kullanılan iki yöntemdir.

Fırınlarla karşılaştırıldığında, kazanlar oldukça büyük bir farkla daha enerji verimlidir. Ayrıca ısınmalarında daha tutarlıdırlar ve daha az bakım gerektirirler.

Öte yandan, ilk kurulumları daha pahalıdır. Bu, yeni evler için piyasada çok sayıda ısıtma fırını bulunmasını açıklıyor.

Kazanlarda ayrıca su sistemi içinde boru sızıntısı olabilir. Su hasarı ciddi bir konudur ve ev sahiplerinin uğraşmak isteyeceği bir şey değildir.

Fırınlar genellikle daha ucuzdur, ancak daha az verimlidirler ve filtrelerin değiştirilmesi gibi daha fazla bakım gerektirirler. Isı transfer ortamı olarak havaya güvendikleri için alerjenleri evin içinde de taşıyabilirler.

Halihazırda bir kazanınız varsa, daha az verimli bir fırınla ​​değiştirmek yerine, genellikle ona bağlı kalmak iyi bir seçimdir.

Her ikisi de önemli miktarda konut altyapısı gerektirir, bu nedenle birinden diğerine geçiş, herkesin karışmak istemeyeceği karmaşık bir süreçtir. Gaz Kazanı Nasıl Çalışır?

Gaz Kazanı Nasıl Çalışır?

 

Temellere Kadar Kaynatmak

Gaz kazanınızın bir sır olması gerekmez. Bu basit sistemler, başlangıcından bu yana merkezi ısıtma sistemleri için mükemmel bir seçim olarak zamanın testinden geçmiştir.

Bir şeyler ters gittiğinde hemen anlayacağınız için evde sorun gidermeleri de nispeten kolaydır.

Yine de aletleri kırmaya başlamanızı önermiyoruz. Kazan sistemleri basit olmalarına rağmen üzerinde çalışılması biraz uzmanlık gerektirir.

Sizinki arızalıysa, neden bugün bizimle iletişime geçmiyorsunuz? Profesyonel teknisyenlerimiz, kısa sürede tekrar çalışmaya başlamanızı sağlamak için mükemmel bir şekilde eğitilmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir