Blog

Ayaklı Lavabo Montajı

Ayaklı lavabo montajı, zor gibi gözükse de; aşağıdaki talimatları sırası ile yaptığınızda ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Ayaklı lavabo montajı sırasında yapılması gerekenleri sırasıyla, detaylı olarak anlattık. Aşamaları adım-adım takip ederek, “ayaklı lavabo nasıl takılır, lavabo ayağı nasıl takılır?” öğrenebilirsiniz.

Ayaklı lavaboyu taşıyan ayak değil, duvara monte edildiği montaj vidalarıdır. Destekli lavabonun ayağı, sadece görsel bir güzellik katmak ve arka kısımda kalan, temiz ve pis su çıkışları, sifon gibi bağlantı aparatlarını gizlemektir.
Ayak tamamen lavaboyu taşımadığı için, yerinden oynaması normaldir. Temizlik esnasında ve ayağın arkasındaki bağlantı aparatlarının tamiri esnasında ayağı çıkarmak veya yerini hafifçe değiştirmek gerekebilir. Fakat, lavabonun duvara monte edildiği montaj vidaları sağlam yerleştirilmelidir.
Lavabo montajında hangi tip ve model olursa olsun, montaj vidalarının sağlam olması önemlidir. Çünkü, tüm ağırlığı lavabo montaj vidaları taşır. Bu nedenle, lavabo takma esnasında en önemli kısım, lavabo montaj vidalarının montajıdır. Öncelikle, banyo lavabosu nasıl sökülür? anlatalım. Ardından, lavabo takma aşamalarını detaylıca anlatalım.
Ayaklı Lavabo Montajı

Banyo Lavabosu Nasıl Sökülür?

  • Lavabonun altına bakarak vidalar ile duvara monte edildiğine emin olun.
  • Duvara monte edildiyse, lavaboyu hafifçe kaldırarak altından ayağı çekin. (Siz lavaboyu kaldırırken, ikinci bir kişi altından ayağı çekebilir.
  • Ayağı tamamen çıkardıktan sonra, bir anahtar yardımı ile vidalar üzerindeki somunları saat yönünün tersine çevirin
  • Somunlar tamamen çıktıktan sonra, lavaboyu kaldırarak kendinize doğru çekin.
  • Duvardaki vidalar, yeni lavabonun montajı içinde işe yarar. Bu nedenle, banyo dolabı koymayacaksanız, yani sadece yeni bir lavabo takacaksanız, duvardaki lavabo montaj vidalarını sökmenize gerek yok.

Ayaklı Lavabo Montajı Nasıl Yapılır?

Ayaklı Lavabo Montajı
 
Öncelikle, yeni ayaklı seramik lavabonuzu koymak istediğiniz yere hiç montaj yapmadan ayağının üzerine koyun.
Ayaklı lavaboyu iyice yerine oturttuktan sonra, lavabonun arkasındaki vidalama deliklerinin içinden vidalanacak yerleri fayansa veya duvara kurşun kalem ile yuvarlak şekilde işaretleyin. (Eğer mevcut eski vidalar duruyorsa, bu montaj vidalarını sökmeyin. Bunlar üzerine montaj yapabilirsiniz.)
Matkabın kaymaması için, işaretlemeden önce, fayans üzerine kağıt bant yapıştırıp işaretlemeyi kağıt bant üzerine yapın.
Vidalama deliklerini çizdikten sonra; ayaklı lavaboyu yerinden tamamen çıkartın.

Lavabo Montaj Vidası Nasıl Takılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, lavabo kurulumu esnasında en önemli aşama, lavabo montaj vidalarını yerleştirmektir. Lavabonun montaj deliklerini deldikten sonra; plastik dübelleri deliğin içine tokmak veya çekiç ile çakın. Dübel girmekte zorlanıyorsa, dübeli çıkartıp matkap ile biraz daha genişletin.Ayaklı Lavabo Montajı.
Ayaklı Lavabo Montajı
 
Dübelleri çaktıktan sonra, lavabonun uzun lavabo montaj vidasını duvara yerleştirin.
Pense, anahtar veya kurbağacık benzeri aletle çevirerek lavabo montaj vidasını iyice sıkın.
Lavabonun ayağını koymadan önce; lavaboyu deliklerinden bu vidalara asın.
Seramik lavabonun somunlarını da anahtar yardımıyla sadece biraz sıkın. Lavabonun vidasını tamamen sıkmayın ki; ayağını monte derken esneme payı olsun, lavabonun ayağı yerine kolayca otursun.
Lavabonun ayağını yerleştirmeden önce, sifon ve batarya bağlantılarını yapın.
Batarya ve sifonu da bağladıktan sonra lavabonun ayağını yerleştirip lavabonun vidalarını iyice sıkın.
Ayaklı lavabo montajı yaparken, herhangi bir kazaya engel olmak için, yanınızda bir yardımcı olmasında fayda var.
Bütün bu işlemleri denediniz ve hala sonuç alamadınız mı hiç vakit kaybetmeden Sayar Tesisat ulaşabilir whatsapp üzerinden yada çağrı merkezimizden bize ulaşır. 7/24 sahada olan ekiplerimiz tarafında size yönlendirilicektir.
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir